Cieszymy się, że w końcu możemy Wam powiedzieć o projekcie, na który udało nam się pozyskać dofinansowanie o wartości 21.100 zł z Ministerstwa Obrony Narodowej!

Projekt pt. „Pro Mundi – Pro Patria. Podniesienie poziomu wyszkolenia proobronnego członków OH Pro Mundi” będzie dla nas nie tylko ciekawym wyzwaniem, ale także wielką przygodą, która podniesie kompetencje naszych harcerzy i instruktorów.

Przed nami są:

⛺️dwa intensywne biwaki o tematyce proobronnej,

🧗dwa wyjazdy związane ze wspinaczką,

⚜️cztery szkolenia: z technik harcerskich, pierwszej pomocy, wspinaczki oraz survivalu,

🪢sześć zbiórek specjalnościowych,

💡szkolenie metodyczne dla kadry

Oprócz tego będziemy zdobywać sprawność proobronną!

To wszystko będzie się działo przez najbliższe miesiące, aż do końca listopada.

Zdecydowanie będzie to dla nas intensywny czas, pełny pracy, ale również dużej dawki zabawy. Wyczekujcie wszystkich działań i śledźcie na bieżąco, jak przebiega projekt!

Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej.


Umiejętność przeżycia w trudnych warunkach, udzielenia pierwszej pomocy oraz zorientowanie się w terenie nawet wtedy, gdy nie mamy ze sobą praktycznie niczego – to tylko część umiejętności, które zapewniają nam szkolenia w ramach projektu „Pro Mundi – Pro Patria. Podniesienie poziomu wyszkolenia proobronnego członków OH Pro Mundi”, podjętego we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej!

Od dłuższego czasu nasza kadra pracowała nad tym, aby przekazać nam nie tylko suchą wiedzę, lecz także pokazać ją w praktyce. Te aspekty uzupełniały różnorodne zajęcia, dające możliwość lepszego zapamiętania kluczowych zagadnień.

To wszystko sprawia, że nasz cykl szkoleń i biwaków, który właśnie się rozpoczyna, oczekuje na nas w zniecierpliwieniu, oferując przy tym mnóstwo wspomnień i dobrej zabawy!

Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej.


Budowa sieci łączności polowej, przeżycie w skrajnych warunkach czy medycyna sytuacji ekstremalnych – to tylko część wyzwań, z którymi nasza Kadra zmierzyła się podczas trzech intensywnych dni szkoleniowych!

W ramach projektu „Pro Mundi – Pro Patria. Podniesienie poziomu wyszkolenia proobronnego członków OH Pro Mundi” przeprowadziliśmy cykl szkoleń z technik harcerskich, survivalu oraz pierwszej pomocy dla Kadry naszej Organizacji.

Busole, fantomy oraz ćwiczeniowy sprzęt AED pozwolą nam przeprowadzić tematyczne zbiórki w drużynach w taki sposób, aby ćwiczenia praktyczne mogły być jak najbardziej zbliżone do rzeczywistości! A to nie wszystko…

Już niedługo czekają na nas biwaki oraz szkolenia ze wspinaczki, które z pewnością pozwolą zwiększyć kompetencje naszej kadry, jak i członków Organizacji jeszcze bardziej.

Nie ma wątpliwości, że wyczekujemy kolejnych działań, wynikających z projektu, z niecierpliwością!

Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej.


Zostali powołani do tego, aby zmienić karty historii…

Powstała pierwsza samodzielna brygada spadochronowa…

Na jej czele stał generał Stanisław Franciszek Sosabowski…

Wystartowaliśmy! Podczas weekendu 29.09-01.10 odbył się Start Organizacji w Żaganiu. Od początku uczestnicy zostali wprowadzeni w historyczną atmosferę panującą w tym miejscu. W swoich patrolach najpierw próbowali odkryć, kto stoi na czele brygady, do której mieli zostać powołani. Gdy już po wieczornej i nocnej grze wiedzieli, że dostali rozkaz od generała Stanisława Franciszka Sosabowskiego, udali się na całodniową trasę, przechodząc operację Market Garden. Na trasie musieli wykazać się odpowiednimi umiejętnościami podczas zadań, takich jak:

– strzelanie z ASG i wiatrówki,

– przechodzenie po trudnych terenach nad rzeką oraz przy pomocy lin,

– komunikacja szyframi oraz łamanie tajnych kodów,

– zorientowanie się w terenie, w którym aktualnie się znajdowali.

Uczestnicy przez cały dzień pokonywali wyzwania, które znajdowały się w ich specjalnych kronikach. Tam również notowali wszystkie niezwykłe spostrzeżenia z wędrówki.

Po całym dniu wrażeń, pozostało podsumować wszystko to, co udało się im zdziałać.

Przy ciepłych płomieniach ogniska toczyły się rozmowy o planach oraz marzeniach na nowy rok harcerski. Każdy mógł zanotować w swojej kronice, co chciałby osiągnąć oraz czego życzy innym jednostkom w tym roku. Puste strony pozostały, aby wypełnić je kolejnymi doświadczeniami podczas Roku Harcerskiego 2023/2024.

Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej.


Wow! To był emocjonujący weekend.

W terminie 07-08.10.2023 r. odbył się wyjazd szkoleniowo-integracyjny kadry.

Nie był to taki zwyczajny wyjazd, ponieważ tym razem skupiliśmy się na szkoleniu wspinaczkowym, a w szczególności na wspinaczce skalnej!

Co dokładnie działo się podczas tego weekendu?

Dzień zaczął się od warsztatów z metodyki prowadzenia zajęć proobronnych. Teraz dla naszej kadry realizowanie zajęć w różnych grupach będzie prostsze, a wiedzę będą mogli przekazywać innym tak, aby dotarła do każdego. Po krótkiej przerwie rozpoczęło się szkolenie wspinaczkowe. Kadra zapoznała się z podstawowymi elementami wyposażenia wspinaczkowego, nauczyła się dobierać właściwy sprzęt i prowadzić bezpieczne zajęcia wspinaczkowe, a także spróbowała swoich sił w rozstawianiu stanowisk linowych, wspinaniu się na drzewa, zwijaniu lin oraz wiązaniu przydatnych węzłów. Dzień pełny porządnej dawki wiedzy zakończył się podczas wieczornego ogniska.

Już z samego rana następnego dnia uczestnicy wyruszyli w naturalne skały. Przyszedł czas na przetestowanie nabytej wiedzy i umiejętności podczas wspinaczki skalnej oraz asekuracji. Nie było to najprostsze zadanie, jednak każdy dał z siebie wszystko próbując wspinać się na coraz trudniejsze trasy.

Szkolenia, które się odbyły, przyniosły wiele doświadczeń i wspomnień, a także usprawnią bezpieczną pracę ze wspinaczką w jednostkach Organizacji. Dzięki nim rozstawienie slackline’a, stanowiska do wspinaczki czy sprawna asekuracja nie będzie dla naszej kadry żadnym problemem.

Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej.


Za nami kolejne szkolenie w ramach projektu „Pro Mundi – Pro Patria”.

Tym razem szkolenie odbyło się podczas kadrowego wyjścia na ściankę wspinaczkową. Nasi funkcyjni zgłębiali tajniki bezpiecznej asekuracji na wędkę oraz uczyli się po raz pierwszy techniki asekuracji dolnej. Nie było to wcale takie proste, jednak pod okiem instruktorów każdy mógł przetestować swoją świeżo zdobytą wiedzę. Oprócz asekuracji, uczestnicy trenowali wspinaczkę na wielu trasach, od tych łatwych, aż do tych najbardziej wymagających. Czas płynął niesamowicie szybko, także dzięki dobrej zabawie, jaką były chociażby skoki na linach.

Po tym wyjściu kadra wraz z kolejnym certyfikatem zyskała wiele nowych umiejętności i doświadczeń.

Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej.


Za nami ostatni biwak z projektu „Pro Mundi – Pro Patria”, a dokładniej Manewry Techniczno-Obronne w Żaganiu!

Umiejętności i wiedza z technik harcerskich naszych drużyn zostały wystawione na próbę. Wspinaczka na drzewa po linach, musztra, strzelanie z ASG i wiatrówek, a także emocjonujące zjazdy nad rzeką na tyrolce to tylko kilka konkurencji, jakie przyszło pokonać uczestnikom. Kolejną z nich było gotowanie na ogniu, które zaowocowało nie tylko smacznymi naleśnikami i ciastem BP, lecz także wykazało zdolności zespołowe oraz radzenia sobie w warunkach polowych. Zaraz po tym zostały sprawdzone umiejętności z samarytanki podczas gry, gdzie harcerze musieli pokazać swą gotowość do działania w sytuacjach kryzysowych.

Po całym dniu pełnym adrenaliny i wrażeń, wszyscy usiedli do wspólnego ogniska, które stało się okazją do refleksji na temat znaczenia Narodowego Święta Niepodległości. Nie mogło także zabraknąć podsumowania najlepszych momentów z biwaku, odśpiewania kilku piosenek oraz usmażenia kiełbasek.

Na porannym apelu wyłoniliśmy zwycięzcę współzawodnictwa, co było zwieńczeniem intensywnego biwaku.

Jesteście ciekawi, jak wygląda podium?

🥇4 MDH „Pancerni”

🥈23 DW „Włóczykije”

🥉22 DSH „Ignis”

Gratulujemy i tym samym dziękujemy wszystkim drużynom za zaangażowanie!

Do zobaczenia podczas kolejnych działań!🔥

Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej.


Wraz z końcem listopada zakończyliśmy realizację projektu „Pro Mundi – Pro Patria” współfinansowanego ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej!

To były wymagające i intensywne miesiące, ale za to zdobyte doświadczenia oraz wspomnienia zostaną z nami na lata.

Przypomnijmy sobie, co udało się zrealizować:

▶️ Biwak – Start Organizacji w Żaganiu,

▶️Szkolenia dla naszej Kadry z: pierwszej pomocy, technik harcerskich, wspinaczki, survivalu oraz metodyczne. A także wyjazd szkoleniowy ze wspinaczki na skały oraz szkoleniowe wyjście na ściankę wspinaczkową,

▶️ Zbiórki specjalnościowe w drużynach,

▶️ Biwak – Manewry Techniczno-Obronne w Żaganiu,

▶️ Zdobycie przez naszych harcerzy sprawności proobronnej,

▶️ 10 osób z Kadry Organizacji przeszło szkolenia metodyczne,

▶️ Łącznie 50 członków Organizacji ma podniesione kwalifikacje proobronne.

Oprócz doświadczeń i kwalifikacji zyskaliśmy także wiele sprzętu, który będziemy wykorzystywać podczas kolejnych wydarzeń Organizacji jeszcze przez długi czas.

Dziękujemy za możliwość realizacji tego projektu, który stanowił kolejną cegiełkę w rozwoju naszej Organizacji. A teraz spójrzmy jeszcze raz na najlepsze momenty z projektu!

Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej.